تبلیغات
معماری - ساختمان سازی و اثرات مخرب آن به فضای سبز

ساختمان سازی و اثرات مخرب آن به فضای سبز

دوشنبه 7 شهریور 1390 07:50 ب.ظ

نویسنده : g0ln00sh

فعالیتهای ساختمانی و  عمرانی یکی  از مهمترین عوامل آسیب به فضای سبز می باشد. گرچه این گونه عملیات به دلیل دشمنی با گیاهان صورت نمی پذیرد ولی عدم توجه نسبت به شرایط مورد نیاز درختان جهت ادامه حیات، ناخواسته موجبات مرگ آنان را فراهم می سازد . امروزه اهمیت گیاهان، این عناصر حیات بخش به دلیل نقش تعیین کننده ای که در بهبود و تداوم شرایط زیست محیطی در شهر های بی روح صنعتی امروزی دارند برکسی پوشیده نیست.با وجود شناخت ارزش غیر قابل انکار فضای سبز،  در هیچ برهه ای ازتاریخ ، موجودیت آنها در سطحی چنین گسترده مورد تهدید  قرار نگرفته است.

اهمیت  حفظ درختان در شهرها بدانجا بوده است که در یکصد و بیست و پنج سال قبل در سال 1259 هجری قمری (به نقل از روزنامه همشهری مورخ 28/7/73 «شناسنامه تهران از طهران قدیم تا تهران امروز») جهت برخورد قانونی با معارضین ، ماده ای تحت عنوان زیر توسط اداره جلیله نظمیه و امنیه و احتسابیه شهر دار الخلافه صادر گردیدکه:

«احدی حق شکستن و دست زدن به شاخه های درختان خیابانها را ندارد. هر کس یک شاخه از درختهای خیابانها را بشکند ، شش ماه حبس  شده ، غرامت در خت را خواهد داد».

حفظ و حراست درختان شهر از وظایف شهرداری می باشد که این امر مستلزم صرف وقت و هزینه زیادی است. علیرغم این کوشش ها به کرات مشاهده می شود تعداد زیادی درخت در اثر عملیات ساختمان سازی و یا عمرانی سطح شهر صدمه دیده یا بعضاً خشک می گردند که دلایل آن عبارتند از:

 کاهش آب های زیر زمینی

در اثر فعالیتهای ساختمان سازی کراراً آب های زیر زمینی در سطح آشکار می شوند که برای ادامه کار ناگزیر از پمپ کردن آن هستند ، این کار باعث کاهش سطح آب زیر زمینی شده، بدین ترتیب درختانی که بر حسب گونه و اندازه ریشه به سطح خاصی از آب زیر زمینی عادت دارند در خشکی قرار گرفته و می میرند.

 فشردگی خاک

در اثر فعالیتهای ساختمانی و رفت و آمد ماشین آلات با بار سنگین خاک اطراف ریشه فشرده شده و حفرات داخلی آن پر می شود. این کار ضمن ایجاد خفگی در ریشه موجب از بین رفتن میکرو ارگانیسم های هوازی خاک می گردد که نهایتاً به مرگ در خت می انجامد    

 انتقال خاک سطحی

از آنجایی که خاک به عنوان یک واحد بزرگ دینامیکی ، محلی برای فعالیتهای فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی گیاه است و نیز از آنجایی که میکروارگانیسم های خاک در چند سانتی متری خاک سطحی فعال هستند ، برداشت و انتقال خاک سطحی باعث از بین رفتن میکروارگانیسم  ها شده ، مواد غذایی و انتقال دهندگان آن را (باکتری ها) ا ز بین می برد ، در نتیجه درخت به ویژه اگر دارای ریشه های سطحی باشد دچار فقدان مواد غذایی می شود.

خسارت به ریشه

خسارت به درختان وقتی جدی تر می شود که ریشه ها در اثر حفاری برای ایجاد زهکش ، کابل کشی و زیر سازی جاده ها صدمه دیده و از بین می روند که این تنها شامل ریشه های اصلی نمی شود  بلکه ریشه های  فرعی نیز که در عمق بیشتری فعالیت دارند به شدت آسیب می بینند و بخش های صدمه دیده دیگر قابل ترمیم نیستند. عوامل دیگری از قبیل پوشاندن منطقه ریشه با قیر، آسفالت و سیمان و یا آلودگی خاک به وسیله مواد تخریب کننده ای که باعث مسموم شدن خاک و از بین رفتن
میکروارگانیسم موجود در آن می شود نظیر شسته شدن سولفور به داخل خاک در عملیات راه سازی، ریشه گیاه را تخریب کرده و به آن خسارت وارد می سازند.

خسارت به تنه و تاج درخت

تنه و تاج درختان به وسیله ریختن مصالح ساختمانی نظیر آهن، آجر و... صدمه می بینند . روشن کردن آتش در زیر تاج درخت، گاه خسارات جبران ناپذیری ایجاد می کند.

با توجه به مسئولیت شهرداری و نیاز همکاری شهروندان ، مواردی جهت اطلاع و پذیرش مسئولیت از سوی مالکین ، ناظرین ساختمان ها و نیز شرکت های عمرانی ارائه میگردد. بدیهی است تنها تعهد و احساس مسئولیتی که در کنار شناخت واقعی از نقش و اهمیت درختان خصوصاً در شرایط زیست محیطی شهر تهران به دست می آید، لازمه موفقیت و حسن انجام عملیات در برنامه حفظ درختان خواهد بود.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -